Sanal sergi

“Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş”

Fotoğraf sergisi fikri, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün, küresel gıda kaybı ve israfı ile gıda kaybı ve israfının çevre üzerindeki etkisine odaklanan bir çalışması sonucunda doğdu.

Serginin adından da anlaşılabileceği gibi, “Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş”, Avusturyalı fotoğraf sanatçısı Klaus Pichler'in, tüketilmemiş gıda ürünlerinin çürümesinin çeşitli aşamalarını tasvir eden fotoğraflarından oluşuyor. Gıda israfının kışkırtıcı bir şekilde tasvir edilmesi, toplumun dikkatini konuya çekmeyi ve gıda israfını önlemek için davranış değişikliği yaratılmasını amaçlıyor.

Sergiyi keşfetmek için aşağıdaki sanal odayı ziyaret edebilirsiniz.

“Proje üzerinde dokuz ay çalıştım. Çalışmanın kışkırtıcı olmasını ve konuya, tüketici bakış açısından bakmasını istedim. Bu proje ile bazı duyguları harekete geçirmek, insanları hazırlıksız yakalamak istedim”, Klaus Pichler.

Gıda israfına ilişkin ilgi çekici ama aynı zamanda itici görüntülerin her birine bir karbon ayak izi, yani söz konusu gıda ürününün nakliyesi için gerekli tüm kaynaklar dâhil gıdanın, tarladan veya fabrikadan rafa yolculuğunun hikâyesi eşlik ediyor.

Klaus Pichler (1977 doğumlu) Viyana’da yaşıyor. Viyana Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde Peyzaj Planlama ve Peyzaj Mimarlığı tahsilini yaptı ve 2005’ten bu yana özgür sanatsal projelerde serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor. Fotoğrafa ilgisi, günlük yaşamın gözden kaçan yönleri, insan ve çevre arasındaki ilişki ile doğa bilimleri, sosyal politika ve medya kültürü arasındaki karşıt unsurlar dengesi üzerinedir.

Konsept ve fotoğraflar: Klaus Pichler