Küçük Kaplarda Sakla, Gıdanı Koru!

Küçük Kaplarda Sakla, Gıdanı Koru!

Tasarruf yapmak ve gıda israfından kaçınabilmek için yapılabilecek çok küçük dokunuşlar var. Hepimizin biraz daha özen göstermesi ile her gün israf edilerek çöpe dökülen binlerce tonluk gıdaya engel olabiliriz.

Kalan gıdaları çöpe atmak, paketleri açılan gıdaları bayatlamaya terk etmek yerine küçük kaplarda saklamak ya da buzdolabınızdaki gıdaları saklama kapları ile muhafaza etmek sizin için hem tasarruf hem de kolaylık sağlayacaktır. Nasıl mı?

Önceden pişirdiğiniz ve kalan yemeklerinizi tek porsiyonluk öğünler halinde saklama kaplarında muhafaza edebilir ve yiyeceğiniz kadarını ısıtarak tüketebilirsiniz. Böylece tüm tencereyi ısıtmak durumunda kalmazsınız. Ayrıca küçük kaplar içerisinde saklayarak kaldırdığınız gıdaların, buzdolabında hava akışından daha iyi faydalanacağını ve gıdalarınızın daha uzun süre kalitesini koruyarak muhafaza edilebileceğini söyleyebiliriz.

Sıcak yemeklerimizi doğrudan buzdolabına koymak hem dolabımızın fazla enerji harcamasına hem de dolap içerisinde bulunan diğer gıdaların zarar görmesine sebep olacaktır. Ancak daha sağlıklı bir tüketim için sıcak yemeklerin mümkün olduğunca kısa süre içerisinde soğutularak dolaba kaldırılması gerekiyor. Bu soğutma işlemlerini küçük kaplarda yapmak çok daha kolay olacağı gibi dolap içerisine yerleştirmek de daha pratik olacaktır.

Saklama kaplarını yalnızca yemekleri kaldırmada değil dilimleyip de bitiremediğiniz meyveler için ya da paketleri açılmış bisküvi ve kuruyemişlerin bayatlamamaları için de kullanabilirsiniz. Küçük kaplar içerisinde muhafaza edebileceğiniz bu yarım gıdaları daha sonra yiyebilir, çantanızda taşıyarak atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Salatalara koymak veya küçük porsiyonlu yemekler yapmak için kullanacağınız baklagilleri önceden haşlayarak küçük kaplarda dondurucuya atabilirsiniz. Her defasında yeniden haşlamaya uğraşmak durumunda kalmayıp ihtiyacınız kadar çıkarıp kullanabilirsiniz.

Türkiye’de her gün 50 bin tona yakın gıda çöpe atılıyor. Siz de küçük değişikliklerle gıdanızı koruyabilir, bu israfı durdurmada etkin rol oynayabilirsiniz. Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onları da gıdalarını korumaları için bilgilendirebilirsiniz.