"Mevsimselliğe, Doğru Tekniklere, Doğru Ürünü Hazırlamaya, Ve Gerçekten Hak Ettiği Tatta Tüketmeye İhtiyacımız Olduğunu Düşünüyorum."

Anadolu Mutfağının İncileri kitabının yazarı şef Muhsin Ertürk, Gıdasını Koruyanlar canlı yayınlarında sorularımızı yanıtladı ve gıda israfı ile mücadele ederken yapılması gerekenler hakkında çok değerli bilgiler paylaştı.

 

Hayatın her yerinde israfın yaşandığını dile getiren Ertürk, planlama konusunda eksiklikler yaşadığımızdan, öncelikle bunun üstesinden gelmemiz gerektiğinden bahsetti. Restoranların gıda israfı ile mücadele etmek adına neler yapabileceklerini ve kendi uyguladığı yöntemleri paylaşan Ertürk, yemeklerin yapımına başlanmadan önce detaylı bir şekilde reçetelerin hazırlanmasının ve planlı menüler çıkarılmasının öneminden söz etti. En önemli noktanın üretimin planlanması olduğunu vurguladı ve restaurantlardaki ortalama tüketimin hesaplanarak yemeklerin hazırlanmasının önemine değindi. Hazırlanan yemeklerin ertesi gün yeniden değerlendirmesinden de öte, ertesi güne hiç kalmamasını planlayarak gıda israfına engel olunabileceğini ifade etti.

 

Sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan tariflere dikkat edilmesini, işin uzmanlarının hazırladığı tariflerin dikkate alınması gerektiğini dile getirdi. Şef olmak isteyenler için de önerilerde bulunan Muhsin Bey, şef adaylarına yaşadıkları şehrin ve ülkenin coğrafyasını iyi tanımaları gerektiğini iletti. Şeflerin kendilerini geliştirmelerini ve bakış açılarını biraz daha genişletmelerini önerdi.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki → https://www.youtube.com/watch?v=C2vrUHCH9hk