"Artan Gıda Talebini Güvenli Bir Şekilde Karşılayabilmek İçin Gıda Kaybının ve İsrafının Önlenmesi Gerek"

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Gıdasını Koruyanlar için canlı yayında gıda kaybı ve israfı ile ilgili verileri, gıda israfını engellemek adına yapılması gerekenleri ve Reis Gıda olarak uyguladıkları yöntemleri izleyicilerimiz ile paylaştı.

 

Gıda israfının küresel boyutta olduğunu belirten Mehmet Bey, bu durumun çevresel ve ekonomik boyutlarının da olduğunu belirtti. Şimdi ve gelecekte artan gıda talebini güvenli bir şekilde karşılayabilmek için gıda kaybının ve israfının önlenmesi gerektiğini vurgulayan Reis, gıda kaybı ve israfı oranlarının her geçen yıl daha da arttığını dile getirdi.

 

Bakliyatta tarladan sofraya ulaşana kadar geçen aşamalarda doğru uygulamalar yapmamanın çok ciddi miktarda kayıp yaşatacağını belirten Reis, tüketiciler için de günlük hayatlarında bakliyatlarını korumak adına neler yapılabileceğine dair bilgiler verdi. Öncelikle ihtiyaç kadar alınmasının önemini vurgulayan Mehmet Bey, gereğinden fazla ısı ve nem oranı olan alanlardan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

 

Gezegenimizin sınırsız kaynaklara sahip olmadığının altını çizen Mehmet Bey, bu düşünceye bağlı beslenme fikrinin artık geçerliliğinin de bulunmadığını, iklim krizine ve kaynakların azalmasına karşı önlemler alınması gerektiğini belirtti.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki;

 

https://www.youtube.com/watch?v=TqbQyxbDc4A&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=29