Çekirdekleri ile Muhafaza Et, Gıdanı Koru!

Çekirdekleri ile Muhafaza Et, Gıdanı Koru!

O ilk dilimi aldıktan sonra eski tazeliğini yitirecek mi sanıyorsun? Merak etme, senin için bazı önerimiz var!

Yaz mevsiminin en sevilenlerinden, en çok özlenenlerinden kavun! Bunu okurken bile kokusu burnunuza geliyor değil mi? Rengi, tadı ve faydaları anlatmakla bitmeyen kavunun iyisini seçme metodu herkes için farklıdır. Kimi koklar kimi yumuşaklığını yoklar. Kimi eline alır ve vurur kimi ise üzerindeki çizgilere bakarak yapar tercihini. Kavunumuzu seçtik, mis kokusu tüm eve yayıla yayıla dilimledik. Peki kalan kısmını nasıl muhafaza edeceğiz?

Kavunların iyice olgunlaşana kadar buzdolabına konmaması tavsiye ediliyor. Böylece sahip olduğu değerleri, lezzetini ve o mis kokusunu daha iyi muhafaza edebiliyor. Ancak bu durum yalnızca kesilmeden önce, olgunlaşmasını beklerken geçerli. Bu süreç bir hafta hatta iki hafta sürebiliyor. Kesilmiş bir kavunun dolapta saklanabilme süresi ise yaklaşık 4 gün. Ancak uygun koşullarda saklanırsa bu süre 1 haftaya kadar uzayabiliyor.

En sık yapılan hatalardan biri kavunu kestikten sonra tüm çekirdeklerin temizlenip ardından kavunun dolaba kaldırılmasıdır. Yapılması gereken şey ise çekirdekleri yemeden hemen önce çıkarmaktır. Bu şekilde kavun mümkün olduğu kadar doğal tazelik kaynağı olan çekirdeğine bağlı kalacaktır.

Çekirdeği hala üzerinde olan kavunu hiç hava almayacak şekilde streç film ile sarıp, başka gıdalarla temas etmeyeceği kadar boşluk bırakarak dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Eğer yeterince iyi sarmazsanız kavuna başka gıdaların kokuları sinebilir, kavunun suyu dolabın içine akabilir.

Siz de kesilmiş kavunlarınızı bu şekilde buzdolabında muhafaza ederek tüketebilir, gıda israfının önüne geçebilirsiniz. Bu bilgiyi yakınlarınızla paylaşarak neredeyse yıllık 20 milyon tona yakın gıdanın çöpe atılmasını engellemede rol oynayabilirsiniz.