"Üretim ve Hazırlık Aşamasına Dahil Olmadığımız İçin Gıdanın Sonu Yok Zannediyoruz."

İrem Selvi Yaşar: "Üretim ve Hazırlık Aşamasına Dahil Olmadığımız İçin Gıdanın Sonu Yok Zannediyoruz."

İrem Selvi Yaşar, konuk olduğu canlı yayınımızda sade yaşam stilini ve sade yaşamın gıda israfı ile mücadelede nasıl rehber olabileceğini Gıdasını Koruyanlar için anlattı. Sade yaşam stiline dair ilham veren bilgiler paylaşan İrem Selvi Yaşar, sade yaşamın özünde ihtiyaç kadarını tüketerek mutlu olmak olunduğuna değindi. Sade yaşayan kişilerin ihtiyaçlarından fazla gıda satın almadıkları için gıda israfına dikkat ettiklerini belirten İrem Hanım, önemli olan noktanın ne kadarına ihtiyaç duyulduğunu belirlemek olduğunu söyledi.

Günümüzde satın almanın mutlu olmakla bağlantılı olduğu gösteren çok fazla uyaran olduğunu ve bu kadar uyaran varken sade yaşamanın oldukça zor olduğunu belirtirken her şeye rağmen sade yaşama geçince hayatın ne kadar kaliteli ve huzurlu olduğunun fark edildiğini dile getirdi.

En çok ekmek ve su israfına tanıklık ettiğini belirten İrem Hanım, plansız alınan sebze ve meyvelerin çoğunun çürüyerek israf edildiğine, bunun yerine haftalık yemek planlaması yapılarak alışverişin gerçekleştirilmesinin ve ardından doğru şekilde muhafaza edilmesinin önemine değindi. Çocukluktan itibaren üretim ve hazırlık aşamasının içerisine dahil olan kişilerin gıdanın kıymetini bilerek daha az israf etmeye yönelik davranışlar sergilediğinden bahseden İrem Hanım, gıda israfı ile mücadeleye dair neler yapılabileceğine değinerek sözlerini sonlandırdı.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki → https://www.youtube.com/watch?v=SD41bpN5Im0&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=12