"Bir Yandan Kendimizi Düşünürken Bir Yandan da Dünyayı Düşünmek Lazım, Gıdamızı Korumamız Lazım"

Hüseyin Şirin: "Bir Yandan Kendimizi Düşünürken Bir Yandan da Dünyayı Düşünmek Lazım, Gıdamızı Korumamız Lazım"

 

FitGusto kullanıcı adı ile sosyal medyada içerik üreten gıda mühendisi Hüseyin Şirin, gıdalarımızı seçerken, muhafaza ederken ve kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini canlı yayında Gıdasını Koruyanlar için anlattı.

 

Gıdalarımızı pişirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair önemli bilgiler paylaşan Şirin, hammaddeyi doğru seçmenin ilk dikkat edilecek nokta olduğunu belirtti. Paketli gıdaların her zaman daha zararlı olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu dile getiren Şirin, bazı durumlarda çok sağlıklı olan ve açık aldığımız ürünlerin daha zararlı hale gelebileceğini belirtti. İkinci önceleğin muhafaza koşulları, üçüncü önceliğin ise doğru pişirme olduğunu ifade etti. Pişirme esnasında kullanılan yağın çok dikkatli seçilmesi gerektiğini vurgulayan Şirin, hangi yağların kullanılmasını gerektiğine dair tavsiyelerde bulundu.

 

Çapraz bulaşmaya dikkat çeken Şirin, çiğ etler ve pişirilmiş etlerin yan yana muhafaza edilmemesi gerektiğini, çiğ etlerin her zaman buzdolabı rafının en alt bölümünde saklanmasının ve çiğ etin tutulduğu maşa, çatal veya bıçak gibi ürünler ile pişmiş etin temas etmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Donmuş gıdaların çözdürülmesi ve kullanılması, gıdaları uzun süre taze tutmak için dikkat edilebilecek tedbirler ve tüketilebilecek kadar alışveriş yapılmasının önemine dair çok önemli bilgiler paylaşan Şirin, son aşamaya gelene kadar önlem alınmadığını ve bu sebeple de gıda israfının hala çok fazla olduğunu düşündüğünü söyledi.Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki→ https://www.youtube.com/watch?v=ZJccrapr8vI&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa