"Alışverişte Bile Farkındalığı Elde Etmek, Dolabımızla Yüzleşmek Gerekiyor."

Minimalist Yaşam Danışmanı Hale Acun Aydın: "Alışverişte Bile Farkındalığı Elde Etmek, Dolabımızla Yüzleşmek Gerekiyor."

Türk İşi Minimalizm hesabının kurucusu Hale Acun Aydın, minimalizm hakkında daha fazla farkındalık yaratma düşüncesi ile ürettiği içerikleri ve bu konuya dair çok kıymetli bilgilerini canlı yayında Gıdasını Kuruyanlar için paylaştı.

 

Minimalizim sadeliğininin gıda israfı konusunda da etkili olduğuna değinen Hale Hanım, israfın sadece bireylerde değil hem endüstriyel olarak hem de dünyada çok ciddi bir sorun haline gelmiş durumda olduğuna da dikkat çekti. Doğru ve listeli alışverişle, planlı hareketle, doğaya saygılı olarak ve ihtiyacımız kadar satın alarak israfla mücadele etmenin öneminden söz eden Hale Hanım, sıfır atığın önemini vurguladı.

 

Buzdolabı kullanımına dair ilgi çekici bilgiler verirken alınan ürünlerin etiketlenmesi, tarih atılması ve önce alınan ürünlerin daha öncelikli olarak tüketilmesine değindi. Alışverişe çıkarken farkındalık elde etmek gerektiğine ve öncelikle buzdolabını açıp bakmak gerektiğine dikkat çekerken o hafta ne pişireceğimizi planlayarak alışverişe çıkmanın önemini dile getirdi.

 

Kolay ulaşabilir olmanın israfı artırdığından bahseden Hale Hanım, bu israfı önlemek için önerilerde bulunurken israf ederken neyi boşa harcadığımızın farkında olmadığımızı, çöpe atılan meyvenin, yapılıp da tüketilmeden dökülen kahvenin ve hatta gereksiz yere alınan tekstil ürününün bile hazırlanması için kullanılan kaynakların öneminin bilinmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki →

 

https://www.youtube.com/watch?v=2hq_sWbvA2c&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=3