"Kötü Malzeme ile Bozuk Malzeme Arasındaki Fark Bilinmiyor."

 

Uluslararası mutfaklarda ülkemizi temsil etmiş, 35 senelik tecrübesi ile deneyim ve birikimlerini aktaran Türk Mutfağı Uzmanı Aydın Demir, canlı yayında Gıdasını Koruyanlar için anlattı.

Yemek yaparken en çok suyun israf edildiğini belirten Demir, diğer malzemelerin de tüm kullanılabilir alanlarının değerlendirilemediğine değindi. ‘Emek verince israf etmekte çok zor oluyor zaten.’ diyen Demir, üretimin ne kadar önemli bir kalem olduğunu vurguladı.

Kalan yemekleri ziyan etmeden değerlendirmeye yönelik önerilerde bulunarak sözlerine devam ederken, restoran ve otellere yaptığı ziyaretler sonucu edindiği gözlemlerden bahsetti. Uzun yıllardır en büyük yemek israfının açık büfelerden kalan yemekler sonucu yapıldığını, ancak son zamanlarda kazanılan bilinç ile bu israfın yarı yarıya azaltıldığını belirtti. Demir, israftaki düşüşün, şeflerin açık büfelerde servis için yardımda bulunması ile gerçekleştiğini dile getirdi.

Doğru satın almanın çok önemli olduğundan söz ederek sözlerini noktalayan Demir, etiket okumanın ve ihtiyaç kadar satın almanın israfın önüne geçmede çok etkili olacağını dile getirdi.

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki → https://www.youtube.com/watch?v=RGUm6lNMKPs&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=26