“Gıda İsrafının Önüne Geçmek Aslında Kaliteli Yemek Yemekle Alakalı Bir Durum.”

“Gıda İsrafının Önüne Geçmek Aslında Kaliteli Yemek Yemekle Alakalı Bir Durum.”

Lezzetli ve sağlıklı et pişirmeye dair çok önemli tüyolar veren Durmuş, yıldızlı şeflerin yaptıkları yemekleri deneyerek uyguladığından ve başkalarının da yapabileceğini onlara gösterdiğinden bahsetti. 

Sağlıklı et saklamaya dair bilgiler paylaşan Durmuş ilk olarak etin iyi bir yerden alınması gerektiğini dile getirdi. İyi saklama koşullarına evlere ulaşmayan etlerin evde iyi muhafaza edilseler dahi kalite ve sağlık açısından sakıncaları olduğunu belirtti. Et hemen tüketilmeyecekse porsiyonlanıp havası iyice alınarak buzluğa atılmasını önerdi. Buzdolabında 2-4 derece aralığında saklanabilen kırmızı etin 15 güne kadar saklanabileceğini belirten Durmuş, beyaz et için bunun geçerli olmadığını ve 2 günden daha uzun süre dolapta tutulmaması gerektiğini söyledi.

Restoranlarda gelen ve yenilmeyecek gıdaların masaya konulmadan önce gönderilmesinin ve bilinçli tüketimin gıda israfı ile mücadelede çok önemli olduğunu diyer getiren Suat Bey, evlerde de ihtiyaç listesi yapılmasının ve ihtiyaç kadar alışveriş yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cqacMP717WE