Dalından Koparılan Her Gıdanın Kıymetini Bil, İsrafı Durdurarak Gıdanı Koru!

Dalından Koparılan Her Gıdanın Kıymetini Bil, İsrafı Durdurarak Gıdanı Koru!

Dünyanın %10’u açlıkla mücadele ederken, ülkemizde her gün 51 bin ton gıdanın çöpe gittiğini hatta satın alınan gıdaların 4’te 1’inin tüketilmeden çöpe atıldığını biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde üretilen meyve ve sebzenin neredeyse yarısı çeşitli sebeplerle çöpe atılıyor. Dalından koparıldıktan sonra bize ulaşana kadar ya da ulaştıktan sonra çöpe giden bu gıdalar ile yalnızca ekonomimiz değil aynı zamanda onların üretilmesi için harcanan kaynaklar, ham maddeler ve emek de israf ediliyor.

Evlerimizde en çok israf edilen gıdalar ise %42 oranı ile meyve ve sebzeler oluyor. Üretilen meyve ve sebzelerin neredeyse yarısından fazlasının henüz tüketiciye ulaşmadan israf edildiği düşünüldüğünde karşılaşılan tablo hayli üzücü. Gıda israfı ile mücadele edebilmenin en etkili yolu ise el ele vererek, herkesin israfı önce evinde bitirmesidir.

Gıda İsrafına Engel Olmak İçin Bireysel Olarak Neler Yapılabilir?

İhtiyacınızdan daha fazlasını satın almayarak alışverişlerinizi daha planlı yapabilir, israfı daha ilk aşamada yani alışverişteyken engelleyebilirsiniz.

Ürünleri tüketim tarihlerine dikkat ederek satın alabilir, bu tarih gelmeden önce tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Son tüketim tarihi ile tavsiye edilen tüketim tarihinin birbirinden farklı olduğunu unutmayıp, tavsiye edilen tüketim tarihi geçen ürünleri kullanılmaz durumda olduklarından emin olmadan çöpe atmayabilirsiniz.

Satın almış olduğunuz gıdaları uygun koşullarda muhafaza edebilir, düzenli ve temiz buzdolabı kullanımı ile gıdalarınızı maksimum süre taze tutabilirsiniz.

Daha küçük servisler yaprak tabağınızda artık yemek bırakmayabilir, artan gıdaları uygun koşullarda saklayarak daha sonra tüketebilirsiniz.

Siz de tasarrufa evinizde başlayarak gıda israfı ile mücadeleye katılabilir, bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilirsiniz.