Son Tüketim Tarihini Kontrol Et, Gıdanı Koru!

Son Tüketim Tarihini Kontrol Et, Gıdanı Koru!

Her şey zamanında güzel derler. Tıpkı satın aldığımız gıdalar gibi. Hayatımızdaki güzelliklerin ne zaman bozulabileceğini kestirmek zor olsa da mutfağımızdaki gıdaların ne zaman bozulacağını net bir şekilde bilebiliriz.

En uygun koşullarda saklansa bile tüm gıdaların bir ömrü vardır.

Kimi zaman paketi dahi açılmadan, ambalaj üzerindeki tarih geçtiği için çöpe atılan gıdaların hepsi aslında çöp değil. İlk olarak birbiri ile aynı sanılan son tüketim tarihi (STT) ve tavsiye edilen tüketim tarihinden (TETT) bahsetmekte fayda var.

Son tüketim tarihi, mikrobiyolojik açıdan kolay bozulabilen ve bu nedenle insan sağlığı açısından kısa süre içerisinde tehlike oluşturması muhtemel olan gıdaların tüketilebileceği son tarih olarak tanımlanır. Bunun anlamı, bu ürünlerin bahsi geçen tarihten önce tüketilmesi gerektiği, daha sonrası için tüketimin uygun olmadığıdır. Son tüketim tarihi geçse dahi görünüşü, rengi ve kokusu bozulmayan ürünler olabilir. ancak bu durum o gıdanın tüketilebilir olduğunu göstermez. Bu sebeple STT’si geçmiş gıdaları asla tüketmeyin!

 

Uygun şekilde muhafaza edildiğinde, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarih olarak ifade edilen tavsiye edilen tüketim tarihi, son tüketim tarihinden farklı olarak gıdanın; tazelik, tat, aroma gibi duyusal özelliklerine dayanarak belirlenmektedir. Örneğin; makarna, zeytinyağı, kahve, çay gibi gıdalar mikrobiyolojik açıdan kolay bozulabilir olmadığından son tüketim tarihi yerine tavsiye edilen tüketim tarihi ifadesi kullanılabilir. TETT geçen gıda tüketilebilir ancak gıdada tat, koku ve tazelik açısından kalite kayıpları olabilir.

Gıda israfı ile mücadele edebilmek için alışveriş yaparken satın aldığınız ürünlerin son tüketim tarihlerinin yakınlığını kontrol edebilir, mutfağınızdaki gıdaların son tüketim tarihi geçmeden tüketilmesine özen gösterebilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim tarihi geçen gıdaları ise kontrol ederek tüketebilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilir, Türkiye’nin gıdasını korumak için başlattığı bu akıma siz de katılabilirsiniz.