Tabağında Yemek Bırakma, Gıdanı Koru!

Tabağında Yemek Bırakma, Gıdanı Koru!

Kültürümüzde tabağa konulan her yemeğin bitirilmesi çok önemli bir yere sahip. Öyle ki “O tabak bitecek, arkandan ağlar” gibi sözler ile tabağımıza konulan her yemeği bitirmemiz söylenerek büyüdük. Tabağımızda yemek bırakmamanın, yemeğin duyguları ile ilgili değil de gıda israfı ile mücadelenin en önemli adımlarından biri olduğunu ise sonradan öğrendik.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de gıda israfı ne yazık ki göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Türkiye’de her gün 51 bin tona yakın gıda bozulduğu, kullanılmadığı ya da artık olarak görüldüğü için çöpe atılıyor. Bununla başa çıkmak için alınabilecek birçok önlem var. Daha önceki yazılarda bahsettiğimiz gibi gıda israfı ile mücadelede ihtiyacımızdan fazla gıda ürünü satın almamak, uygun koşullarda saklamak ve gerektiğinde dondurmak, son tüketim tarihini geçmeden tüketmek gibi birçok madde bulunuyor. Bu yazıda ise daha küçük porsiyonlarla servis etmenin öneminden ve bizlere kazandırabileceklerinden bahsedeceğiz.

Yemek yerken “Önce gözüm doysun” diyenlerdenseniz, tabağınıza her defasında yiyeceğinizden çok daha fazla yemek alıp yarım bırakıyor, ardından çöpe atıyorsanız gıda israfının kapılarını sonuna kadar açıyorsunuz demektir. Gıda israfı ile mücadelenin en önemli adımlarından biri bilinçli tüketimdir. Küçük porsiyonlar ile servis yapmak yalnızca diyet yapanlar için değil herkes için gereklidir. Bu sayede yiyeceğinizden fazla yemeği tabağınıza alıp sonrasında onların çöpe dökülmesine engel olabilirsiniz. Unutmayın, doymazsanız her zaman tabağınıza ilave yemek alabilirsiniz ancak tabağınızdaki artan yemekleri yeniden tencereye dökemezsiniz.

Siz de daha küçük porsiyonlar ile servis yaparak evinizde gıda israfına dur diyebilir, Türkiye’nin gıdasını korumasına destekte bulunabilirsiniz. Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onları da konu hakkında bilgilendirebilir, gıda israfı ile mücadeleye davet edebilirsiniz.