Tek Bir Yaprağını Ziyan Etme, Gıdanı Koru!

Tek Bir Yaprağını Ziyan Etme, Gıdanı Koru!

Sadece salataların değil yemeklerin de önemli bir malzemesi olan maydanozu doğru yöntemler ile saklayarak mümkün olduğunca uzun süre içerisinde tüketebilir, tüketmeyeceğiniz maydanozları yemeklerinizin içerisine koyarak yemeklerinize bir tutam sağlık serpebilirsiniz.

Her bir yaprağından sağlık fışkıran maydanozları yaprakları sararmadan tüketmek gerekiyor. Ancak marketten ya da manavdan alındıktan sonra uygun koşullarda saklanmayan ya da zamanında tüketilmeyen maydanozlar çürüyüp veya sararıp kullanılmaz hale geliyor. En nihayetinde de çöp kutusundaki yerini alıyor.

Sindirim kolaylığından eklem ve kemik sağlığına, ödem atımından bağışık sisteminin güçlendirilmesine kadar her derde deva diyebileceğimiz maydanozun tek bir yaprağı bile çok değerli. Kalan maydanozlarınızı küçük küçük kıyarak zeytinyağlı yemeklerin üzerine serpebilir, etli yemekler piştikten sonra tencerenin en üstüne yerleştirerek ağır kokmasını engellemek için kullanabilir, çorbalara ya da yemeklere katabilirsiniz.

Maydanoz Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Maydanoz demetinin israfı, satın aldıktan hemen sonra eve geldiğimizde başlıyor. Çünkü birçok kişi maydanozu aldığı hali ile sapları bağlı ve poşet içerisinde buzdolabına yerleştiriyor. Her defasında kullanılacak kadar maydanoz alınıp kullanılıyor ancak kalan saplar çürümeye, açıkta kalan yapraklar solmaya son olarak da yapraklar sararmaya başlıyor.

Maydanozu buzdolabına poşetle ya da açık halde koymamak gerekiyor. Sapların bağlı olduğu ip veya lastiğin çıkarılması, ardından ağzı kapalı saklama kaplarında dolaba kaldırılması çok önemli.

Raflarda ıslak halde bulunan maydanozlar buzdolabınızın içerisinde bu nemi korumaya devam ediyor ve çürümeye başlıyorlar. Bu sebeple buzdolabına kaldırmadan önce kağıt havlu ya da temiz bir havlu üzerinde en az birkaç saat bekleterek kurumaları sağlanmalı. Aynı şekilde maydanozu kullanacağınız zaman yıkamanız da daha uzun bir kullanım ömrü için önemli detaylar arasında.

Maydanozları dolaba kaldırırken sapların uçlarından bir miktar keserek, kuru bir halde saklama kabı ya da kavanoz içerisine seyrek şekilde yerleştirerek saklayabilirsiniz. Kısa süre içerisine tüketemeyeceğiniz miktarda maydanozunuz varsa, temizlenmiş ve doğranmış olarak kullanıma hazır şekilde poşetlere koyarak dondurabilir, ihtiyaç oldukça yemeklerinize katabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşarak yakınlarınızı bilgilendirebilir, Türkiye’nin gıdasını korumak için başlatılan bu harekette yerinizi alabilirsiniz.