İsraftan Kaçın, Dünyayı Korumak İçin Gıdanı Koru!

İsraftan Kaçın, Dünyayı Korumak İçin Gıdanı Koru!

Çöpe attığınız her gıda ile her sene duyduğumuz "Son 30 yılın en sıcak yazı" haberlerinin ve karsız geçen kışların bir alakası olduğunu söylesek şaşırır mısınız?

Tabağınıza fazla aldığınız için çöpe dökülen, buzdolabında beklerken bozulan, ihtiyacınızdan fazla satın alınan ve uygun koşullarda saklanmayan her gıda ile yalnızca gıda israfına yol açmıyor aynı zamanda küresel ısınma ile iklim değişikliğine katkıda bulunuyorsunuz.

Gıda atıkları atmosfer üzerinde sera etkisi yaratan metan gazını salarak doğal yaşama ve ekosisteme zarar veriyor. Çürümüş gıdaların sebep olduğu, sera gazı olarak da adlandırılan bu gaz, iklim değişikliğinin kapısını açıyor. Kış aylarının karsız, su kaynaklarının kurumasına ve yaz aylarının daha kurak olmasına sebep oluyor. Bunun anlamı ise ağaçtan toplanarak sofralarımıza gelen ancak çürüyerek çöpe atılan her bir elmanın, saldığı metan gazı ile atmosfere zarar vererek yerine yeni elmaların yetişmesine engel olması demek.

Gıda israfı ne yazık ki küresel bir problem. Bahsettiğimiz israfın boyutu o kadar büyük ki, dünyada her yıl üretilen gıdaların üçte birinin çöpe atıldığı biliniyor. Bu israfın maddi yükü bir yana, dünya genelinde açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan herkesin karnını doyurmak için yetecek ve hatta artacak bir gıda miktarından bahsediyoruz.

Bununla başa çıkabilmenin tek yolu ise israftan kaçınarak attığınız şeyin gerçekten çöp olduğundan emin olmak.

Siz de israf ile mücadele ederek gerekli önlemleri alabilir, gıdalarınızı çöp olmaktan kurtarabilirsiniz. Bu sayede hem bütçenizi hem de dünyamızı korumak için bir adım atabilirsiniz. Bu yazıyı yakınlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilir, Türkiye’nin gıdasını ve ekosistemini korumaya yardımcı olabilirsiniz.