Fazla Yemekleri Doğru Yöntemle Sakla Gıdanı Koru!

Fazla Yemekleri Doğru Yöntemle Sakla Gıdanı Koru!

Fazladan yapılan yemeklerin kaderi çöp kutusuna gitmek değil! Bu yazıda sizlere hangi yemekleri nasıl saklamalısınız ve sonrasında nasıl tüketmelisiniz sorularının yanıtlarını veriyoruz!

Siz de yalnızca iki öğünlük yemek yapmak için mutfağa girip hızını alamayanlardan mısınız? Kimi zaman elimizin ayarı biraz kaçıyor kimi zaman da daha sonrasında ısıtıp yemek pratik oluyor diye fazladan yemek yapıyoruz. Bazı günlerde ise aynı yemeği peş peşe yemek istemiyoruz. Fazladan pişirilen yemekleri doğru saklama yöntemleri ile daha sonra tüketebiliriz.

Hangi Yemekler Buzlukta Saklanabilir?

Çorba, pilav, makarna, sebze yemekleri, etli yemekler, baklagiller, hamur işleri kısacası aklınıza gelen tüm gıdalar buzdolabında veya derin dondurucuda uygun koşullarda saklanarak daha sonra tüketilebilir.

Derin Dondurucudaki Yemeklerin Ömrü Ne Kadardır?

Pişmiş yemeklerin genel olarak buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda ise 3-6 ay kadar ömrü vardır. Ancak yine de buzlukta saklanan pişmiş gıdaların, saklama süresi artıkça tadını koruyamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Pişmiş Yemekleri Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygun kaplar kullanmak temel kurallardandır. Tüm yemekler buzdolabında veya dondurucuda ağzı kapalı saklama kutuları ve buzluk poşetleri ile hava teması kesilerek saklanmalıdır. Buzluğa kaldırılacak gıdaların cam olmayan kaplarda saklanması gerekir.

Yiyeceklerinizi doğru zamanda dondurmak bir diğer önemli detaydır. Pişmiş yemeklerin buzdolabına veya dondurucuya kaldırılmadan önce mümkün olan en kısa sürede soğutulması gerekir. Bunun sebebi ise oda sıcaklığında 2 saatten fazla kalan gıdalarda zehirlenmeye sebep olabilecek bakterilerin sayısının çoğalmasıdır.

Yemeklerinizi porsiyonluk şekillerde derin dondurucuya kaldırarak sonrası için kolaylık sağlayabilirsiniz. Çünkü bir kez buzluktan çıkarılarak çözdürülen gıdaların tekrardan dondurulmaması ya da üzerinden zaman geçince tüketilmemesi gerekir.

Buzluktan çıkarılan gıdaları oda sıcaklığında değil buzdolabında çözdürmeniz tavsiye edilir.

Bazı gıdaları dondurmak yerine konserve yaparak da saklayabilirsiniz. Zeytinyağlı sebzeler ve çorbalar konserve yapmak için uygun olan yemekler arasındadır. Bunun için kaynayan yemeklerinizi cam kavanozlara alıp kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirdiğiniz kavanozların oda sıcaklığına gelmesini bekleyin ve buzdolabına kaldırın. Bu şekilde muhafaza edeceğiniz yemeklerinizi 6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Siz de pişmiş yemeklerinizi uygun koşullarda muhafaza ederek koruyabilir, bu yazıyı yakınlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilirsiniz. Türkiye’nin gıdasını koruması için başlatılan bu harekette yerinizi alabilirsiniz!