Ekmeğine Sahip Çık, Gıdanı Koru!

Ekmeğine Sahip Çık, Gıdanı Koru!

Ülkemizde her gün milyonlarca ekmeğin çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Alınabilecek pratik önlemlerle ve ekmekleri değerlendirme yollarını öğrenerek bu israfa engel olabilmek bizim elimizde!

Yalnızca sofralarımızın değil kültürümüzün de çok önemli bir değeridir ekmek. Atasözlerinde, deyimlerde yer alır, emeği simgeler. Ancak ne yazık ki bizler için bu kadar kıymetli olan ekmeği sıklıkla israf ediyoruz. Bayatlama ve küflenme sebebi ile çöpe atılan ekmekler, ülkemiz için hem büyük bir maddi kayba sebep olmakta hem de gıda israfının çok büyük bir kısmını oluşturmakta.

Ekmek israfı ile mücadelede alınabilecek pratik önlemler ile ekmeğinizi koruyabilir, çöpe atılmasına engel olabilirsiniz. Nasıl mı?

Tükettiğiniz kadar ekmek almak, ekmek israfı ile mücadelede altın kuralınız olmalı.

Ekmeklerin tüketim esnası dışında hava ile teması olmamalıdır. Bu sebeple ağzı sıkıca kapatılan poşetlerde, kapalı ekmek kutularında saklanmalıdır. Ekmeğinizi muhafaza ettiğiniz yer serin ve kuru olmalıdır.

Sıcak ekmekler soğutulduktan sonra ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır. Aksi halde ekmek, poşet içerisinde nemlenir ve küflenir. Eğer poşetlerde ekmeğin neminden ötürü buharlaşma görülürse poşet derhal değiştirilmeli ve ekmek kağıt havluya sarılarak kaldırılmalıdır.

Birkaç gün içerisinde tüketeceğiniz ekmekleri ağzı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ancak kısa süre içerisinde yenmeyecek ekmeklerin buzdolabında değil buzlukta saklanması gerekir. Buzluğa atıp dondurduğunuz ekmeklerin yiyeceğiniz kadarını çıkarıp tüketebilirsiniz.

Bayatlayan ekmekleri çöpe atmak yerine bayat ekmekler ile yapılabilen birçok tatlı ve yemek tarifini uygulayabilir, kahvaltılar için yumurtalı ekmek yapabilirsiniz. Ayrıca ekmekleri kurutarak galeta unu, tavada baharat ve yağ ile çevirerek çorba ve salatalar için kruton hazırlayabilirsiniz.

Siz de kolayca uygulayabileceğiniz bu muhafaza etme ve değerlendirme yöntemleri ile evinizdeki ekmek israfını sıfıra indirebilirsiniz. Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak Türkiye’nin gıdasını koruması için başlatılan harekette siz de yerinizi alabilirsiniz