Dış Görünüşün Aldatmasına İzin Verme Olgunlaşmış Muzun Faydalarını Bil, Gıdanı Koru!

Dış Görünüşün Aldatmasına İzin Verme Olgunlaşmış Muzun Faydalarını Bil, Gıdanı Koru!

Sapsarı rengi, kendine has kokusu, kalın kabuğu ile en karizmatik meyvelerden olan muz, kararmaya başlayınca gözünüzden düşüyor mu? Oysa bazı şeyler olgunlaştıkça güzelleşir ve kendine kattıkları ile değişir. Tıpkı muzda olduğu gibi...

Bu romantik girişin ardından üzerinde siyah benekleri çıkmaya başlayınca tezgahlarda alıcı bulmakta zorlanan ve sarı kabuğu koyu kahveye yaklaşınca da çöpe atılan muz hakkında daha detaylı bilgi verelim. Faydalarını ve onla yapabileceklerinizi öğrenince tüm fikirlerinizi değiştirecek olan olgunlaşmış muzdan bahsedelim.

İlk olarak kararmış muzun bozulmuş değil olgunlaşmış muz olduğunu söylemekte fayda var. Dış kabuğu yumuşamaya ve renk değiştirmeye başladıkça daha da tatlanan ve olgunlaşırken yaşadığı değişimler ile besin değerleri artan kararmış muz, önceki haline kıyasla çok daha faydalıdır.

Kararan muzlar nasıl tüketilir?

Olgunlaşmış muzlar çok yumuşak bir yapıya sahip olabilir. Dilerseniz doğrudan tüketebilirsiniz ancak bu hali ile yemeyi sevmeyenler muzu blenderdan süt ile geçirerek muzlu süt yabilir, çeşitli smoothie tarifleri uygulayabilir. Muzlu ekmek veya kek yaparken kullanabilir, kurabiye yapabilir ya da muza biraz yoğurt ve eritilmiş çikolata ekleyerek dondurup sağlıklı dondurmalar hazırlayabilirler.

Bu yazıyı yakınlarınızla paylaşarak onlara kararmış muzun faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgi verebilir, Türkiye’nin gıdasını korumak için başlatılan bu harekete destek verebilirsiniz.